Біль після операції є очікуваним, проте від того не менш неприємним моментом для пацієнта. В більшості випадків – це те що найбільше турбує пацієнта, особливо в перші дні після операції. Окрім того, біль може впливати на розвиток ускладнень після операції: пригнічення імунної системи, підвищений ризик інфікування, погане загоєння ран, також біль впливає на відновлення після операції, здатність пацієнта рухатися і робити глибокі вдихи, що може підвищити ризик тромбозів і пневмонії. Після різних хірургічних операцій інтенсивність болю відрізняється, також відрізняється індивідуальне сприйняття болю пацієнтами. Це потрібно враховувати при виборі відповідного знеболення.
Знеболення після операції – це не обов’язково повне позбавлення болю, що є поширеною помилковою думкою і відповідно без пояснення цього після операції пацієнти можуть бути стурбованими присутністю болю. При невеликих операціях можлива повна відсутність болю, проте після більш складних втручань часто це контроль болю в таких межах, щоб він був терпимим і прийнятним для пацієнта. Простіше: щоб пацієнт міг ходити, їсти, пити, спати і біль не заважав цим процесам. Важливо, щоб пацієнт знав це і розумів, що наявність помірного болю це не те що загрожує його здоров’ю чи життю. Щоб зрозуміти чи достатньо ефективна призначена знеболююча терапія потрібно якось оцінити наскільки пацієнта турбує біль, яка його інтенсивність. І тут потрібно комунікацію між пацієнтом і хірургом, та об’єктивна система оцінки болю. Пацієнти та хірурги, як правило, мають різні погляди на те, що таке нестерпний біль. Відомо, що хірурги схильні оцінювати інтенсивність болю нижче, ніж самі пацієнти, і це може бути перепоною для отримання пацієнтом адекватного знеболення.
Без системної оцінки діалог буде наступним: Сильно болить? Та ніби ні, але трохи є.
Менше ніж вчора? Та вроді трохи менше, хоча не дуже.
Відповідно з такою комунікацією важко зрозуміти ефективність знеболення, чи є потреба в корекції та й взагалі чи одужує пацієнт.
Найпростіша система оцінки болю пацієнта – це 10-бальна система оцінки інтенсивності болю (нижче на малюнку).
Пацієнта запитують: «Як би ви оцінили свій біль за шкалою від 0 до 10, де 0 означає відсутність болю, а 10 – максимально нестерпний біль, який тільки можна собі уявити?». В середньому, пацієнти після операції, вважають прийнятною оцінку болю на рівні 4 або менше (легка та помірна інтенсивність болю). Проте, пацієнти більш задоволені лікуванням, хірургом, операцією, якщо інтенсивність болю 3 або менше.
Незважаючи на широке розповсюдження 10-бальної системи в світі, медичні працівники, хірурги, дослідники погоджуються, що використання лише цифрової шкали для оцінки інтенсивності болю недостатньо. Важливо, не тільки оцінити інтенсивність болю, але й впливу болю на функції. Для цього розроблені складніші опитувальники, як наприклад, American Pain Society's Patient Outcome Questionnaire чи CAPA Tool. Комфорт, настрій, рухливість і сон є прикладами показників, які оцінюються за допомогою цих систем. Проте, для рутинного впровадження цих систем потрібен час і навчання персоналу.
10 - бальна шкала оцінки інтенсивності болю – це мінімум, який повинен застосовуватись у рутинній практиці для забезпечення продуктивної комунікації між пацієнтами і хірургами для отримання хорошого результату операції та лікування.
Comments